Опис герба і прапора села Вільне Макарівського району Київської області

Автор – заслужений художник України, академік геральдики
Марчук Анатолій Петрович

Герб
Щит прямокутний зверху і заокруглений знизу, перетятий на золоте зверху і зелене знизу поля. Співвідношення пропорцій висоти до ширини щита 8:7.
У верхній частині щита на золотому полі в центрі зображено два перехрещені вільхові листки зеленого кольору. Колись тут було багато вільшаного лісу. Звідси взяло свою першу назву село – Вільшка (в російських джерелах – Вольшка, в польських – Вульшка). Щоб відрізняти село від Вільшки Дивинської (нині – Житомирська область), поміщики називали його іноді Пустою Вільшкою, адже згідно з Л.Похилевичем: «В начале XVII века место, занимаемое селом, еще было  не заселено. Среди ольхового леса был пустынный хутор с капличкой, покрытой соломой». За радянської влади село було перейменоване на Вільне.
​Внизу, на зеленому полі, розміщено стилізований золотий знак у формі літери “W”, який є елементом родинного герба Крижанівських – власників села, чий головний маєток наприкінці XIX – початку ХХ століття знаходився у Вільшці.

Прапор
Співвідношення пропорцій 2:3, розділений на дві горизонтальні смуги в співвіднощенні 5:1. Зверху – золотий колір, знизу – зелений. На тло прапора може накладатися щит герба або його елементи.

Пояснення кольорової гами герба і прапора

Зелений колір символізує весну, луки, ліси, а також достаток і надію на світле майбутнє. Золотий – знатність, багатство та силу.